kahzad
12 آذر 1401 - 22:39

استقبال بازار روسیه از تجار و محصولات ایرانی/امضای چندین تفاهم‌نامه در حاشیه سفر هیات تجاری سیاسی به مسکو

استاندار اصفهان گفت: بازار روسیه با توجه به سیاست‌های دو کشور یک نگاه مثبت به بازار ایران دارد و استقبال از گروه های تجاری ایران نشان‌دهنده استقبال از آن است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان شامگاه شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در تشریح دستاوردهای سفر هیات اقتصادی،سیاسی به روسیه اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های جدید ایران و روسیه مبنی بر توسعه روابط بین دو کشور و همچنین با پیوستن ایران به پیمان شانگهای شرایط برای این همکاری‌ها فراهم شده است.

وی یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را حضور گسترده و با دوام در بازار کشورهای همسایه و عضو پیمان شانگهای عنوان کرد و گفت: استان‌ها به عنوان بازیگران این عرصه نقش میدانی دارند و می‌توانند در ارتقای سطح روابط دو کشور نقش آفرینی کنند؛ در همین راستا یکی از مهمترین استان‌ها، به واسطه روابط گذشته، استان اصفهان است.

مرتضوی افزود: به همین مناسبت از ماه‌ها قبل هماهنگی‌ها با بخش‌های خصوصی و دولتی انجام شده بود و با وجود برودت هوا این سفر انجام شد که مسیر برای انجام مراودات هموار شود.

استاندار اصفهان از برپایی نمایشگاه دائمی عرضه کالای ایرانی در مسکو خبر داد و ابراز کرد: قرار است به زودی  یک نمایشگاه عرضه کالای ایرانی در شهر مسکو برپا شود که در این سفر از محل این نمایشگاه بازدید به عمل آمد.

وی با اشاره به حضور ۴۰ فعال اقتصادی استان در این سفر بیان کرد: جلسه‌ای با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در محل سفارتخانه برگزار شد که در این جلسه صنعتگران و بازرگانان نظرات خود را نسبت به انتظاراتشان از سفارتخانه مطرح کردند.

مرتضوی با تاکید بر سیاست دولت مبنی بر رویکرد اقتصادی سفارتخانه‌ها افزود: این رویکرد در سفارتخانه ایران در مسکو  دیده می‌شود؛ به عنوان مثال همین جلسه نزدیک به ۵ ساعت طول کشید و بحث‌های مختلفی انجام شد، سفیر هم با روی گشاده و ویژه موارد را نوشت و پذیرفت که از تجار و بازرگانان حمایت همه جانبه صورت بگیرد.

استاندار اصفهان با اشاره به جلسات متعدد خود در روز دوم سفر گفت: جلسه‌ای در محل سفارت با حضور بازرگانان و تجار بنام و مطرح روسیه در حوزه‌های نیرو و انرژی، مواد غذایی، شرکت‌های هواپیمایی و قطعه سازی و تجار ایرانی برگزار شد که در آن مذاکراتی صورت گرفت و تفاهم‌نامه‌هایی به امضا رسید.

وی ادامه داد: جلسه دیگری با اتاق بازرگانی مسکو و حوزه دانشگاهی و شهرک‌های فناوری مسکو داشتیم که در حاشیه آن ۸۰ نفر از بازرگانان روسی با تجار ما جلسه رو در رو داشتند.

مرتضوی در تشریح آخرین جلسه خود در مسکو بیان داشت: جلسه ما با وزیر دولت روسیه بود که برای ارتقای سطح در چهار محور علم و فناوری، مدیریت شهری، اقتصاد و تجارت و توسعه گردشگری برگزار شد.

استاندار اصفهان که عازم سن‌پترزبورگ شده بود در بیان جلسات خود در این شهر اظهار کرد: جلسه اول با تجار و بازرگانان روسیه در محل نمایشگاه بین‌المللی سن‌پترزبورگ با حضور آقای شوخین رییس اتحادیه کارفرمایان و صنعتگران و قریب به ۲۰۰ نفر از تجار و سرمایه‌گذاران روسی برگزار شد که بر اساس آن قرار شد برای حل مشکلات این قسمت در حوزه بیمه، گمرک و حمل و نقل تفاهم‌نامه‌هایی به امضا برسد.

وی افزود: جلسه بعدی با اتاق بازرگانی سن‌پترزبورگ بود که با حضور تعداد زیادی از تجار این شهر و تجار اصفهانی در سطح کلی و راهبردهای اساسی برگزار شد؛ همچنین در حاشیه آن جلسه‌ای به صورت رو در رو هم بود که امیدواریم زمینه ساز مبادلات تجاری در آینده باشد.

مرتضوی از جلسه با تورگردانان و فعالین حوزه‌های فرهنگی و میراثی سن‌پترزبورگ به عنوان جلسه‌ای مفید یاد کرد و ابراز داشت: این جلسه با توجه به وجود ابنیه‌های تاریخی و داشتن تجربه‌های موفق توریستی و پیرو سفر اخیر توریست‌های روسی به اصفهان، برگزار شد.

استاندار اصفهان بیان کرد: جلسه دیگری در دانشگاه هرزن و شهرک فناوری سن‌پترزبورگ با حضور رئیس دانشگاه اصفهان و شهرک علم و فناوری و دبیر کریدور اصفهان داشتیم که با حضور رییس دانشگاه اصفهان که در آن تفاهمنامه‌هایی در زمینه تبادل دانشجو و استاد و انتقال علم و فناوری امضا شد.

وی در بیان برنامه‌های دیگر سفر خود به روسیه گفت: جلسه بعدی با نماینده دولت و استاندار سن‌پترزبورگ، در زمینه‌های مختلف تجاری، حمل و نقل، شهرسازی و معماری، محیط زیست، انرژی، فرهنگی، گردشگری و علم و فناوری برگزار و مقرر شد برای ادامه مسیر کارگروه مشترکی داشته باشیم که نماینده‌ای از اصفهان و نماینده‌ای هم از طرف دولت محلی پیگیر سرانجام این تفاهم‌نامه‌ها باشند.

همچنین دیدار با رییس مجلس قانونگذاری روسیه و دیگر جلسات رو در رو بین شرکت‌ها و بازرگانان دو کشور از دیگر برنامه‌های سفر مرتضوی به روسیه بود.

استاندار اصفهان در ادامه با بیان وجود ظرفیت بزرگ اقتصادی در بازار روسیه، بر ضرورت توجه به این ظرفیت تاکید کرد و گفت: با توجه به شرایط کشور و حجم تولید، می‌طلبد که به بازارهای جدید فکر کنیم، در این صورت کشاورز و تولیدکننده ما ظرفیت جدید برای تولید دارد؛ همچنین ارتباط با کشورهای همسایه و سایر کشورها موجب رونق تولید و افزایش اشتغال‌آفرینی در استان خواهد شد.

وی با تاکید به فرصت بزرگ برای نقش آفرینی تجار ایرانی در بازار روسیه، به نقش استان اصفهان در این زمینه اشاره کرد و افزود: استان اصفهان با توجه به وجود ۹ هزارو ۳۰۰ واحد تولیدی یکی از استان‌هایی است که می‌تواند در این بازار به عنوان یک رکن اصلی ایفای نقش کند.

مرتضوی تصریح کرد: بازار روسیه با توجه به سیاست‌های دو کشور یک نگاه مثبت به بازار ایران دارد و استقبال از گروه های تجاری ایران نشان‌دهنده استقبال از آن است.

استاندار اصفهان بر ضرورت حفظ این شرایط و ارتقای آن تاکید کرد و بیان داشت: باید با ارائه یک محصول باکیفیت و بادوام مستمر این مسیر را ادامه داد تا بازرگان روسی بتواند روی ما حساب کند چون ما تاجر یک روزه نیستیم، همچنین باید برند و نشان ما به عنوان یک برند اطمینان بخش معرفی شود که موجب رونق اشتغال و صنعت در ایران می‌شود.

پایان پیام/۳۶۴۹/

منبع: فارس
شناسه خبر: 895817