kahzad
18 دی 1401 - 18:01

اروتایمز: روسیه استفاده هوشمندانه از پهپادها را به ارتش‌های جهان نشان داد

وبگاه تخصصی هوایی به تجربیات جنگ روسیه با اوکراین اشاره کرد و نوشت، مقام‌های دفاعی آمریکا اعتراف کردند که توانایی‌های پدافند هوایی آنها محدود است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک وبگاه تخصصی امور هوایی روز یکشنبه در مطلبی به تجربیات به دست آمده برای نیروهای مسلح جهان به ویژه در بخش نیروی هوایی و پدافند هوایی از جنگ روسیه با اوکراین اشاره کرد.

وبگاه «ارو تایمز» نوشت، مقام‌های دفاعی آمریکا وکشورهای اروپایی اعتراف کردندکه توانایی‌های پدافند هوایی آنها محدود است. بسیاری از کشورها از جمله عضو ناتو و غیر ناتو اعلام کردند که در حال افزایش هزینه برای سامانه‌های‌ جدید هستند و درس‌ها از نبرد اوکراین را به عنوان تاثیر مستقیم ذکر کرده‌اند.

براساس این گزارش، درگیری روسیه و اوکراین همچنین نشان داد که سرکوب و انهدام پدافند هوایی دشمن دو بخش برای مقابله با تسلیحات ضد هوایی دشمن است. آنها عملیات پیچیده و خطرناکی هستند که سیستم‌های پدافندی  را با «سلاح‌ها و تاکتیک‌های ویژه» هدف قرار می‌دهند. اوکراین علیرغم اینکه موشک‌های ضد رادار ساخت آمریکا را در اختیار داشت، در حمله به تاسیسات راداری و پدافندی روسیه ضعیف عمل کرد.

ناتوانی اوکراین در انجام موفقیت آمیزعملیات سرکوب و یا انهدام عملیات پدافند هوایی دشمن کارایی نیروی هوایی این کشور در میدان جنگ  فلج کرده است. البته روسیه نیز مشکلاتی در این تاکتیک دارد.

 

این وبگاه نوشت، استفاده اوکراین از جدیدترین سامانه‌های پدافند هوایی علیه پهپادهای روسیه با فناوری پایین  این ایده را آشکار ساخت که سلاح‌های دقیق باید ارزان‌تر باشند.

ارو تایمز نوشت، استفاده سنگین از پهپادها یکی از ویژگی های بارز بسیاری از درگیری‌های مسلحانه در دهه‌های گذشته بوده است. جنگ در اوکراین این روند را بیش از پیش افزایش داد. سرمایه گذاری در فناوری‌های بدون سرنشین سر به فلک کشیده است. با این حال، این واقعیت که هواپیماهای بدون سرنشین مهم هستند، درسی است که ارتش ها چندین دهه پیش آموختند اما حمله روسیه به اوکراین این درس را با یک درس دیگر تکمیل کرد که استفاده هوشمندانه از هواپیماهای بدون سرنشین مهم است.

در رویدادی که ناشی از ناکارآمدی پدافندی اوکراین دارد خبرگزاری روسی «تاس»روز شنبه از سرنگونی یک فروند جنگنده «میگ-۲۹» متعلق به ارتش اوکراین نزدیک شهر «کوراخوفه» واقع در استان دونتسک خبر داد.

تاس به نقل از «دیمیتری سابلین» نماینده دوما (نایب رئیس کمیسیون دفاعی) نوشت، این جنگنده که برای عملیات هوایی در آن منطقه اعزام شده بود، توسط آتش خودی (پدافند هوایی ارتش اوکراین) سرنگون شده است.

پایان پیام/م

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 963541